Nadstandardní úpravy tiskovin

Zušlechťování a povrchová úprava tiskovin je prováděna za cílem vyšší odolnosti a dosažení lepších estetických vlastností. Tiskoviny můžeme chránit, např. proti poškození oděrem, vlhkostí a zlepšení jejich vzhledu zvýšeným leske nebo decentní matnou úpravou. Mezi další úpravy patří vazba dokumentů, personalizace, perforace nebo v poslední době stále více využívaný laserový výsek.

Laminace

Během procesu laminace je povrch tiskoviny pokryt polyesterovou či polypropylenovou fólií. Povrch s touto úpravou má vysokou odolnost proti mechanickému poškození a vlhkosti. Laminace může být lesklá i matná a provádí se také z estetických důvodů. Vysoký lesk příjemně zvýrazní barvy a matný povrch dodá tiskovině decentní vzhled.

Vazba dokumentů

Vazba V1 (sešitová brožura)

Jednotlivé listy jsou přeloženy a vloženy do sebe, ve hřbetu se pak sešijí drátěnými skobkami. Podle normy ON 88 3750 pro knižní vazby je stanoven maximální rozsah vazby u papíru do 70 g/m2 na nejvýše 60 listů (120 stran), nad 70 g/m2 maximálně 44 listů (88 stran). Vzhledem k povaze produktu musí být počet stran vždy dělitelný 4.

Vazba V2

Společně s V1 nejrozšířenější typ vazby. Na rozdíl od vazby V1 jsou v tomto případě jednotlivé listy lepeny. Lze tedy svázat jakýkoliv dokument se sudým počtem stran.

Dalšími typy vazby jsou termovazba, kroužková vazba kovová a plastová.

Personalizace tiskovin (tiskoviny s proměnlivým obsahem)

Za tiskovinu s proměnlivým obsahem můžeme považovat takovou, kde je obsah každé kopie nějakým způsobem pozměněn. Každou kopii tedy lze považovat za originál a nelze tedy využít běžného postupu tisku, kdy je celý náklad tištěný dle jedné předlohy. Klasickým příkladem jsou tiskoviny, na kterých se mění například jméno klienta, oslovení, adresy, ceny. Další příkladem je číslovaná tiskovina.

Perforace a děrování

Perforací rozumíme proděravění papíru, které následně umožní odtržení perforované části. Nejčastější použití je na lístky do kina, divadla, maturitní plesy. Děrování je prováděno nejčastěji za účelem úpravy dokumentů pro vložení do šanonu a desek. 

Laserový výsek

Digitální výsek papíru je moderní metoda umožňující vyřezat tiskovinu do zvolených tvarů bez použití výsekové raznice. Tato technologie vyniká zejména svojí přesností, flexibilitou a schopností prořezávat i silné kartony. Oproti klasickému výseku je také velkou výhodou realizovat zakázky již od 1 kusu tiskoviny při zachování přijatelné cenové hladiny. 

Novinky

Přihlaste se k odběru novinek a získejte 100 ks letáků A6 k 1. objednávce ZDARMA! Uveďte kód "100 ks A6 zdarma".